Sabalenko – asta este. Belarusul a fost eliminat de la Roland Garros și nu va mai fi a 2-a rachetă a lumii

Una dintre cele mai importante jucătoare de tenis din Belarus, numărul doi mondial Aryna Sabalenka, nu a reușit să ajungă în semifinalele turneului de Grand Slam.

Vorbim despre Roland Garros la Paris. În confruntarea din sferturi, a fost învinsă senzațional de tânăra rusoaică Mirra Andreeva.

Apropo, acesta din urmă se află în prezent pe locul 38 în clasamentul celor mai buni jucători de tenis de pe planetă.

Cât despre meciul cu Sabalenka, se pare că belarusul avea probleme de sănătate (un medic a fost chemat de două ori la tribunal), care ar fi putut afecta rezultatul final.

A fost nevoie de trei seturi pentru a determina câștigătorul confruntării. În prima, s-a ajuns la un departajare – rusul a pierdut 5:7 (în consecință, scorul jocului a fost 6:7).

Belarusul a pierdut următoarele două seturi – cu aceleași numere pe tabela de marcaj 4:6. Jocul a durat 2 ore 29 minute.

În semifinale, Mirra va concura cu autorul unei alte senzații a turneului – a 15-a rachetă din lume, italianca Jasmine Paolini.

O fată din Italia a scos din concurs a 4-a rachetă a planetei Elena Rybakina din Kazahstan.

Apropo, despre evaluări. Pe baza rezultatelor performanțelor sale pe terenurile de la Roland Garros, Arina Sabalenka va coborî pe locul trei în topul mondial feminin.

Ea va fi depășită de reprezentanta SUA Coco Goff, care a ajuns în semifinalele turneului.

Acolo, apropo, va lupta cu prima rachetă din lume, poloneza Iga Swiatek.

Anterior, supercomputerul a numit principalul campionat european de fotbal.