Sabalenko – asta este. Belarusul a fost eliminat după primul meci din Dubai

Neavând timp să-și înceapă cu adevărat performanțele la prestigiosul turneu de tenis de la Dubai (EAU), a doua rachetă a planetei, bielorusa Arina Sabalenka, a fost nevoită să-și ia rămas bun de la el.

Și totul pentru că compatriota ei a pierdut în 1/16 de finală a competiției, al cărui fond de premii este de 3,2 milioane de dolari.

Infractorul Arinei a fost jucătoarea croată de tenis Donna Vekic, care în prezent ocupă locul 31 în clasamentul mondial.

Confruntarea nu s-a limitat la două seturi, întrucât Sabalenka a câștigat primul la departajare – 7:5 și, în consecință, 7:6 la finalul jocului.

Dar în al doilea set croata s-a dovedit a fi mai puternică – 6:3 în favoarea ei.

Dar jocul decisiv s-a dovedit a fi cel mai nereușit, în principiu, pentru toate meciurile din Belarus din ultimele timpuri – a pierdut la uscat (0:6).

În optimile de finală, Donna Vekic se va întâlni cu cea de-a 22-a rachetă a lumii, românca Sorana Cîrstei.

Belarusa Victoria Azarenka (27 de ani) își va continua performanța la turneu – în turul doi o întâlnește pe Elena Rybakina (4) din Kazahstan.

Anterior, la etapa 1/32 de finală, Victoria și reprezentanta Olandei, Arancha Rus.