Șahtior Soligorsk a pierdut în mod neașteptat în fața unui debutant în ligii majore

Cu o zi înainte, pe 27 aprilie, în meciul etapei a 5-a a campionatului din Belarus, clubul de fotbal Soligorsk Shakhtar a suferit o înfrângere senzațională de la debutantul ligii majore Energetika-BGU (Minsk).

Echipa de la Soligorsk a început cu încredere meciul de pe teren propriu, deschizând scorul în minutul cinci.

Repriza secundă a fost însă o surpriză completă pentru gazde – noii veniți au marcat trei goluri la rând.

Minerii au rezistat decent, egalând scorul, dar în minutul 4 în prelungire oaspeții au marcat golul victoriei împotriva formației din Soligorsk – 4:3.

Trebuie menționat că aceasta este prima înfrângere a lui Șahtior în actualul campionat național. Din cauza lui, echipa a coborât pe locul trei în clasamentul campionatului.