Șahtirul a învins Sluțk în Campionatul Belarus

Pe 19 august, clubul de fotbal Șahtior din Soligorsk a învins Sluțk în meciul din deplasare din runda a 18-a a campionatului din Belarus, cu un scor zdrobitor de 5:0.

Încă de la începutul întâlnirii, echipa de la Soligorsk a luat inițiativa și a deschis scorul la mijlocul primei reprize – Kovalev a marcat o dublă.

Înainte de pauză, fundașul gazdelor Pustozerov a mărit diferența prin autogol.

În repriza secundă, Kovalev a reușit să înscrie un hat-trick. Al cincilea gol a fost marcat de Shindagoridze.

Pe baza rezultatelor celor 18 runde ale campionatului de fotbal al țării, în frunte se află Dynamo Brest (42 de puncte în 17 meciuri).

Locul doi revine BATE (40 de puncte și un joc în mână), locul trei revine Pitmenilor (37 de puncte în 16 jocuri).

Etapa a 19-a a Campionatului Belarus începe pe 23 august și va dura până pe 25 august inclusiv.