Sasnovich a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Brisbane

Una dintre cele mai bune jucătoare de tenis din Belarus și-a sărbătorit victoria la turneul de la Brisbane, Australia. Alexandra Sasnovich a învins-o pe Elina Svitolina în meciul de 1/8 de finală și a avansat în runda următoare a competiției.

Belarusul, care se află în prezent pe locul 30 în clasamentul WTA, s-a întâlnit cu tenismenul ucrainean, a patra rachetă din lume și primul cap de serie la turneu.

Alexandra Sasnovich a câștigat primul set cu scorul de 6:4. Ea a pierdut al doilea joc cu un scor zdrobitor de 0:6. Dar în setul decisiv, Alexandra a reușit să se reune și să câștige – 6:3.

Astfel, belarusul s-a calificat în sferturile de finală ale turneului. Acolo o va întâlni pe croatul Donna Vekic.