Sasnovich a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta

Jucătoarea de tenis din Belarus a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta.

Belarusa Alexandra Sasnovich își continuă performanța la turneul de la Budapesta – în 1/4 se va lupta cu reprezentanta Cehiei Lucia Safarova (a 47-a rachetă mondială).

Meciul de 1/8 de finală a avut loc pe 22 februarie. Adversara lui Sasnovich a fost franțuzoaica Pauline Parmentier (62). Alexandra a petrecut 1 oră și 38 de minute pentru a obține victoria. Întâlnirea s-a încheiat cu scorul 7:6 (7:3), 6:4.

În ceea ce privește viitorul rival al lui Sasnovich, Shafarzhova este un sportiv foarte intitulat. Are 20 de victorii la turnee WTA, finala Roland Garros din 2015 și semifinala de la Wimbledon din 2014. În 2015, Lucia s-a clasat pe locul 5 în clasamentul WTA.