Scandal cu scandări despre Putin. Președintele Fenerbahce refuză să-și ceară scuze Ucrainei

Președintele clubului de fotbal turc Fenerbahce Ali Koç nu vrea să ceară iertare de la Kievul oficial.

El a refuzat să-și ceară scuze Ucrainei pentru comportamentul fanilor clubului său, care au scandat „Vladimir Putin” în timpul meciului cu Dynamo Kyiv.

Să reamintim că scandalul a izbucnit în timpul confruntării retur dintre echipele din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Meciul a avut loc la Istanbul. Oaspeții au câștigat. În prelungiri. Scorul final este 2:1.

Și Kievenii au fost primii care au deschis scorul – Vitaly Buyalsky a marcat în minutul 57. Fanii întristați de la Fenerbahçe și-au amintit de președintele rus, strigându-i numele.

Din această cauză, după cum scrie presa, antrenorul principal dinamovist Mircea Lucescu nu s-a prezentat la conferința de presă de după meci.

UEFA a demarat o anchetă asupra incidentului.

Nu ne vom cere scuze Ucrainei. După declarațiile nepotrivite ale ambasadorului Ucrainei, acesta trebuie să ne ceară scuze – Kocha MIA Rossiya Segodnya.