Scandal la Euro 2024. Peste 300.000 de fani au cerut o reluare a 1/4 de finală dintre Germania și Spania

Un scandal uriaș a izbucnit la Campionatul European de Fotbal după meciul din sferturile de finală dintre naționalele Spaniei și Germaniei.

Să vă reamintim că gazdele turneului, germanii, au pierdut în fața „furiei roșii” în cele două reprize suplimentare (1:2).

Fanii Bundesteam au cerut o reluare a confruntării. Acest lucru este menționat în petiția corespunzătoare.

Documentul, postat pentru acces gratuit pe Internet, a fost deja semnat, la fel ca postul ONT TV, de peste 300.000 de persoane.

Fanii, judecând după această petiție, sunt indignați din cauza muncii foarte slabe, în opinia lor, a arbitrului șef al britanicilor, Anthony Taylor, la meci.

Fanii l-au acuzat în unanimitate pe acest om de greșeli fatale pentru echipa lor, drept urmare, cred fanii, Germania nu s-a calificat în semifinale.

O astfel de eroare flagrantă care i-a înfuriat pe fanii Germaniei a fost penalty-ul ratat de Taylor.

Vorbim de prelungiri (minutul 106 al meciului), când Jamal Musiala a lovit mingea în mâna fundașului spaniol Marc Cucurella.

Arbitrul nu a văzut acest lucru sau a considerat că spaniolul nu a jucat intenționat cu mâna. Dar armata indignată de fani germani are o cu totul altă părere.

Și timpul principal al confruntării, de altfel, s-a încheiat cu scorul 1:1. La finalul celei de-a doua prelungiri, Spania a marcat și a avansat în semifinale.

Mai devreme a fost cunoscută prima Cupa Americii.