Scandal la olimpiade: la 2 ore de la finalul meciului, arbitrul a anulat golul naționalei Argentinei

Jocurile Olimpice au început în Franța. Mai multe meciuri de fotbal au avut loc înaintea ceremoniei oficiale de deschidere.

Una dintre ele – cu participarea echipelor naționale ale Argentinei și Marocului – s-a încheiat în scandal.

Meciul a avut loc la Saint-Etienne. În urma confruntării s-a înregistrat un egal – 2:2.

Dar două ore mai târziu, arbitrul a anulat golul argentininilor, asigurând astfel victoria echipei africane.

Cu toate acestea, este de remarcat faptul că Argentina a pierdut până la finalul meciului chiar și după timpul de oprire.

Abia în minutul 16 din această repriză a doua repriză, compatrioții lui Leo Messi au fost salvați – șutul precis al lui Christian Medina le-a adus la egalitate.

Imediat, o mulțime de suporteri furioși ai echipei naționale a Marocului s-a revărsat pe teren – întâlnirea a fost oprită.

Pauza a durat două ore, timp în care arbitrul a trecut în revistă momentul cu ultimul gol marcat prin sistemul VAR.

Drept urmare, a anulat golul Argentinei și a permis echipelor să termine meciul timp de trei minute în fața tribunelor goale.

În aceste 3 minute nimeni nu a marcat împotriva nimănui. Așa i-au învins marocanii pe neașteptate pe argentinieni – 2:1.

Printre alte meciuri din turul 1 al fazei grupelor, remarcăm înfrângerea Ucrainei de Irak (1:2) și înfrângerea americanilor de francezi (3:0).

S-au petrecut victoriile așteptate ale Spaniei asupra Uzbekistanului (2:1) și ale Noii Zeelande asupra Guineei (2:1).

Egiptul s-a despărțit de Republica Dominicană (0:0), iar Mali de Israel (1:1), în timp ce Japonia a „distrus” Paraguay (5:0).