Schiorii ruși au câștigat cursa de 50 de kilometri la Jocurile Olimpice de la Soci

Atletul din Belarus Serghei Dolidovici este pe locul 5.

Schiorii din Rusia Alexander Legkov, Maxim Vylegzhanin și Ilya Chernousov au urcat întregul podium la maratonul de schi de 50 de kilometri de la Jocurile Olimpice de la Soci.

Istoria olimpică nici măcar nu își amintește un astfel de triumf la schi pentru sportivii ruși. După acest succes, Federația Rusă a devenit câștigătoarea incontestabilă a actualelor Olimpiade.

Este de remarcat faptul că celălalt compatriot al nostru, Mihail Semenov, a reușit să devină liderul cursei, dar în final a ocupat locul 17.

Primii trei lideri ai competiției de la Soci sunt Rusia cu 32 de premii, Norvegia cu 26 de premii și Canada, ai cărei sportivi au câștigat 26 de medalii. Republica Belarus este pe locul 8, cu cinci premii de aur și un bronz.

Ceremonia de închidere a Jocurilor de la Soci va începe astăzi pe stadionul Fisht la ora 20.00.