Scor 4:3 în semifinalele Ligii Campionilor – Manchester City a jucat cu Real Madrid

Primul meci de semifinale al Ligii Campionilor din acest sezon cu participarea giganților fotbalului englez și spaniol s-a dovedit a fi încântător.

Spectatorii au văzut șapte goluri marcate – într-adevăr, jucătorii lui Manchester City și Real Madrid au făcut tot ce au putut.

Gazdele, „cetățenii”, au câștigat înscriind încă un gol. Scorul final al meciului a fost 4:3 în favoarea britanicilor.

Totodată, gazdele l-au supărat pe portarul Royal Club pentru prima dată în minutul doi al meciului – a marcat Kevin de Bruyne.

Zece minute mai târziu, avantajul oamenilor lui Pep Guardiola a fost dublat de Gabriel Jesus.

Dar Real nici nu s-a gândit să renunțe. În minutul 33, Karim Benzema a marcat un gol.

Scorul a rămas 2:1 înainte de pauză. Și apoi toți cei care au urmărit meciul s-au putut bucura de încă patru goluri marcate.

Pentru echipa City, Phil Foden și Bernardo Silva au marcat cu șuturi precise, în timp ce pentru oaspeți au marcat Vinicius Junior și Karim Benzema. Acesta din urmă a transformat penalty-ul.

Astfel, Manchester City l-a învins pe Real Madrid în primul meci cu scorul de 4:3. Dar urmează un meci în deplasare – la Madrid.

Și să spunem cu siguranță că va fi foarte greu pentru britanici acolo. Meciul este programat pentru 3 mai.

Astăzi, 27 aprilie, în cea de-a doua semifinală, Liverpool sub conducerea lui Jurgen Klopp va încerca să-l învingă pe spaniol Villarreal, care a scos Bayern din turneu.

Cel mai important meci al Ligii Campionilor va avea loc pe 28 mai la Paris.