Senzație în Bundesliga: Bayern a pierdut cu Heidenheim după ce a condus cu 2:0

Sâmbătă, 6 aprilie, pe stadionul Voith Arena din orașul german Heidenheim an der Brenz a avut loc meciul etapei a 28-a a campionatului german de fotbal.

Clubul local a găzduit Bayern Munchen.

Favoriti clari ai jocului au fost oaspeții, care se află pe locul doi în actualul sezon din Bundesliga.

Cu toate acestea, Heidenheim, situată la mijlocul clasamentului, a câștigat o victorie senzațională în fața adversarului întitulat.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:2 în favoarea gazdelor. Totodată, Heidenheim a pierdut în timpul meciului cu scorul de 0:2, relatează surse de pe internet.

Desfășurarea meciului Heidenheim – Bayern

Primul gol a fost marcat la 38 de minute de la fluierul de start. Atacantul Bayern Harry Kane a marcat.

Chiar înainte de pauză, jucătorii clubului din Munchen au reușit să-și dubleze avantajul. De data aceasta golul a fost marcat de atacantul Serge Gnabry.

Bayern a început repriza secundă cu un avantaj încrezător în scor. Cu toate acestea, jucătorii de la Heidenheim au dat dovadă de o perseverență incredibilă.

În primul rând, gazdele au retras un gol datorită acțiunii eficiente a lui Kevin Sess. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 50 al meciului.

Un minut mai târziu, Heidenheim a egalat scorul. Și apoi echipa a preluat complet conducerea.

Golurile decisive au fost marcate de atacantul Tim Kleindienst.

Scorul final este 3:2 în favoarea lui Heidenheim.

Clasamentul turneelor ​​din Bundesliga

După înfrângerea neașteptată, Bayern a păstrat locul doi în clasament.

Formal, clubul din München rămâne în continuare participant la cursa de campionat. Totuși, șansele de reușită sunt minime: au mai rămas 6 meciuri până la finalul campionatului, iar Bayern este la 16 puncte de Bayer.

Heidenheim este pe locul zece cu 33 de puncte din 28 de meciuri.

Totul se îndreaptă către Bayer să devină campion. Dacă acest lucru se va întâmpla cu adevărat, seria de 11 campionate la rând a lui Bayern va fi întreruptă.

Anterior în campionatul englez de fotbal: Chelsea a jucat cu Manchester United.