Senzație în Europa League. Barcelona a fost eliminată din turneu

Joi, 14 aprilie, au avut loc meciurile retur din sferturile de finală ale Europa League.

Principala senzație a zilei a fost înfrângerea Barcelonei, care a fost lăsată în afara competiției.

Catalanii au fost atacați de germanul Eintracht Frankfurt. Totodată, în primul meci – din Germania – s-a înregistrat egal (1:1).

În retur – pe legendarul stadion Camp Nou – gazdele au pierdut, încasând trei goluri, în timp ce ei înșiși au reușit să înscrie de două ori.

Astfel, scorul general al confruntării cu două jocuri este 3:4. Eintracht Frankfurt va juca în semifinale.

Cât despre jocul de la Barcelona, ​​clubul local a cedat în minutul 4 – Filip Kostic a transformat penalty-ul.

În minutul 36, oaspeții și-au dublat avantajul – Rafael Borre a marcat. Iar pe 67, același Kostic a adus scorul la un 3:0 devastator.

În minutul 91, Barcelona a marcat un gol datorită eforturilor lui Sergio Busquets.

În al 11-lea adăugat timpului principal al meciului, Memphis Depay a marcat un alt gol pentru „granate albaștri” – a tras cu succes o lovitură de pedeapsă.

Aproape imediat se auzi fluierul final. Barcelona a rămas fără semifinală.

Apropo. În jumătatea turneului, Eintracht va juca cu englezul West Ham, care l-a învins pe francezul Lyon în luptele din sferturi.