Senzație în UEFA Europa League: Liverpool învins de Atalanta

Joi, 11 aprilie, au avut loc primele meciuri din sferturile de finală ale UEFA Europa League.

Rezultatul unuia dintre jocuri poate fi numit o adevărată senzație.

Liverpool, câștigătorul repetat al Ligii Campionilor, care ocupă în prezent locul doi în clasamentul campionatului englez, a pierdut în mod neașteptat în fața Italiei Atalanta.

Mai mult, scorul s-a dovedit a fi devastator: reprezentanții clubului din Italia au marcat trei goluri fără răspuns împotriva „roșilor”.

Astfel, meciul, care a avut loc pe stadionul Anfield al lui Liverpool, s-a încheiat cu scorul de 3:0 în favoarea oaspeților, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului „Liverpool” – „Atalanta”

Primul gol a fost marcat cu câteva minute înainte de pauză. Atacantul Atalanta Gianluca Scamacca a marcat.

În a doua repriză, Liverpool nu a reușit să revină. Mai mult, echipa engleză a primit încă două goluri.

Autorul secundei (a ajuns în minutul 60) a fost, din nou, Gianluca Scamacca.

Mijlocașul vizitator Mario Pasalic a adus scorul la unul devastator. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 83.

Rezultatele altor meciuri din sferturile de finală din Europa League

În meciul, desfășurat pe stadionul Giuseppe Meazza din Italia, Roma a învins Milano cu scorul de 1:0.

La Leverkusen, localul Bayer a marcat două goluri fără răspuns împotriva englezului West Ham.

La Lisabona, Benfica a învins Marsilia cu scorul de 2:1.

În față sunt meciurile retur, în care învinșii vor avea șansa să recâștige și să ajungă în continuare în semifinalele celui de-al doilea cel mai important turneu de cluburi de fotbal din Europa. Toate cele patru meciuri sunt programate pentru 18 aprilie.

Anterior în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.