Senzație la Campionatul Mondial de hochei: Elveția a învins Canada înscriind 6 goluri

Campionatul Mondial de hochei continuă în Finlanda. Sâmbătă, 21 mai, s-a întâmplat o senzație la turneu.

Echipa elvețiană i-a învins pe canadieni. În același timp, șase puci au zburat în poarta Maple Leafs.

Ambele echipe concurează în Grupa A. Întâlnirea a avut loc în cadrul fazei grupelor a competiției.

Scorul final al confruntării este 6:3. Apropo, prima repriză s-a încheiat cu un egal foarte productiv – 3:3.

A doua și a treia rundă de douăzeci de minute au fost câștigate de elvețieni – 1:0 și, respectiv, 2:0.

În cadrul Europei, adversarii au fost supărați de Michael Faure (minutul 13), Dean Kukan (16), Jonas Siegenthaler (20), Nico Hischier (27), Puce Suter (43) și Timo Meier (59).

Kent Johnson (12), Adam Lowry (15) și Drake Batherson (20) au marcat pentru Echipa Canada.

Această victorie a adus Elveția pe primul loc în grupă – 15 puncte (au câștigat toate cele cinci meciuri).

Canada este pe locul doi cu 12 puncte.

În meciul următor, elvețienii se vor întâlni cu francezii, iar canadienii cu danezii.