Senzație la EURO 2020. Echipa franceză a fost eliminată din turneu

Naționala Franței, actuala campioană mondială la fotbal, a pierdut senzațional în optimile de finală ale campionatului european continental.

Echipa elvețiană a devenit infractorul francezilor.

Timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate – 3:3. Elvețienii au fost mai puternici la loviturile de departajare – 5:4.

Este de remarcat faptul că echipa Elveției a câștigat împotriva Franței pentru prima dată în 29 de ani, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 15 al meciului. Atacantul naționalei Elveției Haris Seferovic s-a remarcat.

În repriza secundă, situația s-a schimbat dramatic cu o doudă a atacantului francez Karim Benzema. Jucătorul a marcat goluri în minutele 57 și 59.

În minutul 75 al întâlnirii, francezii și-au făcut avantajul mai încrezători. Autorul acțiunii de marcare a fost mijlocașul Paul Pogba.

Echipa franceză a câștigat cu scorul de 3:1. Cu toate acestea, elvețienii nu au cedat. În restul de 15 minute de meci au marcat două goluri, ceea ce a permis jocului să intre în prelungiri.

Au marcat atacanții Haris Seferovic (minutul 81) și Mario Gavranovic (minutul 90).

Nu s-au marcat goluri în prelungiri. Rezultatul meciului a fost decis la loviturile de departajare. Singurul jucător care a ratat lovitura de pedeapsă a fost atacantul francez Kylian Mbappe.

Astfel, elvețienii au câștigat cu scorul de 3:3 (5:4 la loviturile de departajare).

Clasamentul turneului

Astăzi, 29 iulie, vor avea loc meciurile finale ale optimilor de finală ale EURO 2020. Anglia va juca împotriva Germaniei, iar Ucraina va înfrunta Suedia.

Sferturile de finală vor avea loc pe 2 și 3 iulie. Elveția va juca cu Spania, Belgia – cu Italia, Cehia – cu Danemarca. De asemenea, va avea loc un meci între învingătorii celor două meciuri rămase din optimile de finală.