Senzație la Euro 2024: campionii în titlu au fost eliminați din turneu

Recent, etapa playoff a început în cadrul Campionatului European de Fotbal.

Sâmbătă, 29 iunie, au avut loc primele meciuri din optimile de finală.

Italia a jucat cu Elveția și Germania a jucat cu Danemarca.

Rezultatul unuia dintre aceste meciuri a fost senzațional.

Astfel, italienii, actualii câștigători ai campionatului continental de fotbal, au pierdut în fața adversarilor și și-au încheiat performanța la Euro 2024, relatează surse din internet.

Desfășurarea meciului Italia – Elveția

Elvețienii au deschis scorul în minutul 37 al jocului. Golul a fost marcat de mijlocașul Remo Freuler.

Chiar la începutul reprizei secunde, echipa elvețiană și-a dublat avantajul. Mijlocașul Ruben Vargas a marcat.

Italienii au încercat să riposteze, dar fără rezultat. Campionii Europei în exercițiu nu au reușit să marcheze niciun gol.

Scorul final este 2:0. Elvețienii au devenit sferturi de finală. Însă Squadra Azzurra a fost eliminată din turneu, neputând apăra titlul.

Desfășurarea meciului Germania – Danemarca

Naționala Germaniei, care a evoluat bine în faza grupelor, a învins, previzibil, Danemarca, care nu câștigase nici măcar o victorie de la începutul turneului.

Adevărat, prima repriză a fost fără goluri. Scorul a fost deschis abia în minutul 53 al meciului: mijlocașul german Kai Havertz a transformat un penalty.

După 15 minute, avantajul Germaniei a devenit mai convingător: Jamal Musiala a marcat un gol.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:0. Gazdele turneului vor continua să lupte pentru campionat.

Mai devreme am vorbit despre echipa Georgiei peste Portugalia.