Sevilla spaniolă a câștigat UEFA Europa League

Sevilla spaniolă a învins-o pe rivala Roma la loviturile de departajare și a câștigat UEFA Europa League. Aceasta este deja a șaptea victorie din istoria clubului.

Meciul a avut loc la Budapesta pe Arena Puskas. Adversarii au deschis scorul și, după cum se spune, nu au fost semne de necaz. Dar, în cele din urmă, victoria a căzut în mâinile spaniolilor.

Sevilla spaniolă și-a învins rivalii de la Roma italiană la lovituri de departajare.

În ciuda faptului că italienii au deschis scorul, averea și laurii învingătorului la finalul întâlnirii au fost de partea Sevilla.

Așadar, în minutul 35, Paulo Dibalo a făcut un șut precis din suprafața de pedeapsă și a deschis scorul.

Apoi a venit pauză și după alte 10 minute, fundașul Romei Mancini i-a ajutat pe spanioli și a trimis mingea în propria poartă.

Drept urmare, scorul a fost 1:1 până la finalul meciului.

A urmat o lovitură de penalty, care a adus victoria clubului spaniol.

Rezultatul întâlnirii a fost 4-1 în favoarea Sevilla și laurii câștigătoarei Europa League.

Să ne amintim că Sevilla a câștigat Europa League în 2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020, 2023.