Slovacul Kuzmina a câștigat sprintul la Campionatele Mondiale de biatlon, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 13

Pe 8 martie, biatleta din Slovacia Anastasia Kuzmina a câștigat cursa de sprint a Campionatelor Mondiale de la Ostersund, Suedia.

Sportivul a făcut o singură greșeală și a arătat un rezultat de 22 de minute și 17,5 secunde.

Medalia de argint a fost câștigată de biatleta norvegiană Ingrid Landmark Tandrevold, care a completat distanța fără rateuri (+9,7 secunde). Reprezentanta Germaniei, Laura Dahlmeier, a urcat pe treapta a treia a podiumului, nefiind nici o greșeală (+12,6 secunde).

Dintre biatleții din Belarus, cel mai bun rezultat – locul 13 – i-a aparținut Dinarei Alimbekova. A fost urmată de Irina Kruchinkina, care a terminat pe locul 22. Irina Krivko a reușit să ocupe doar locul 26. Poate că boala recentă a liderului echipei a afectat rezultatul. O altă belarusă, Elena Kruchinkina, a terminat pe locul 36.

Mâine, la Campionatele Mondiale din 2019 de la Östersund, bărbații vor lua startul cursei de sprint, începând cu ora 18:30.