Smolsky a fost în top 20 în sprintul la etapa de biatlon KM din Cehia

Pe 6 martie, în Cehia Nove Mesto a avut loc cursa de sprint a etapei a șaptea a Cupei Mondiale la biatlon: norvegianul Johannes Boe a câștigat, cel mai bun dintre bieloruși a fost pe locul 18.

Biatletul norvegian a parcurs o distanță de 10 kilometri fără nicio greșeală și a arătat un rezultat de 24 de minute și 56,8 secunde.

Medalia de argint a revenit reprezentantului Franței, Quentin Fillon Maillet. El a completat și distanța fără rateuri, pierzând 22,8 secunde în fața câștigătorului.

Un alt biatlet norvegian, Tarjei Boe, a câștigat medalia de bronz. După ce a tras fără rateuri, a terminat la 1 minut și 1,1 secunde în spatele compatriotului său.

Cel mai bun rezultat pentru echipa belarusă a fost locul 18 al lui Anton Smolsky.

Biatleții din Belarus rămași au următoarele rezultate: Roman Eletnov – locul 28, Serghei Bocharnikov – locul 36, Nikita Lobastov – locul 73.

Să vă reamintim că câștigătoarea cursei de sprint feminin a fost Denise Herrmann din Germania. Cel mai bun rezultat pentru bieloruși a fost locul 37 pentru Anna Sola.

Mâine, 7 martie, vor avea loc cursele de ștafetă masculin și feminin. În ultima zi de concurs, 8 martie, vor avea loc start-uri în masă.