Soligorsk Shakhtar a devenit campioana Belarusului la fotbal pentru a doua oară consecutiv

Clubul de fotbal Soligorsk Șahtiar a devenit campioana Belarusului pentru al doilea an consecutiv.

Pe 27 octombrie, în meciul reprogramat din runda a 15-a a campionatului național, Șahtiarul l-a învins pe Gomel în deplasare cu scorul de 3:2.

După ce a înscris 67 de puncte, echipa Soligorsk a devenit de neatins pentru adversarii lor și, astfel, a câștigat campionatul înainte de termen.

Acesta este al treilea aur al lui Șahtior în campionatul național. Echipa Soligorsk a câștigat primul titlu de campionat în 2005, al doilea în 2020.

Cum a decurs jocul?

Prima repriză a trecut cu un mare avantaj pentru gazde.

Deja în primul minut, golgheterul lui Gomel, Andrey Solovey, a deschis scorul.

Ulterior, echipa Gomel a atacat activ, dar înainte de pauză nu a reușit să lovească din nou poarta adversarului.

În repriza secundă, oaspeții au preluat inițiativa. În minutul 67, Egor Filipenko a egalat scorul, iar 10 minute mai târziu Maxim Skavysh a mărit diferența.

Echipa Gomel a contraatacat cu succes: după 2 minute, Vadim Pobudey a restabilit egalitatea.

Rezultatul meciului a fost decis în timpul opririi. Filipenko a marcat o dublă și a marcat golul victoriei.