Spania sau Franta? Cum s-a încheiat finala Ligii Națiunilor

Duminică, 10 octombrie, a avut loc în Italia meciul final al UEFA Nations League 2020/2021.

Meciul a avut loc pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano.

Adversare în finală au fost echipele Spaniei și Franței.

Francezii au câștigat o victorie puternică cu un scor de 2:1, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Nu s-au marcat goluri în prima repriză. Cu toate acestea, a doua parte a meciului s-a dovedit a fi mult mai spectaculoasă.

Scorul a fost deschis în minutul 64 al meciului. Golul adversarului a fost sigilat de mijlocașul Spaniei Mikel Oyarzabal.

Doar două minute mai târziu francezii au reușit să restabilească echilibrul în scor. Atacantul Karim Benzema a marcat.

Golul decisiv a fost marcat în minutul 80 al meciului. Atacantul Kylian Mbappe a adus victoria echipei sale.

Drept urmare, echipa franceză a câștigat cu scorul de 2:1 și a devenit al doilea câștigător al Ligii Națiunilor de fotbal din istorie. În 2019, echipa portugheză a câștigat primul titlu.

Meci pe locul trei

Ieri a avut loc lupta pentru medaliile de bronz. Naționalele Italiei și Belgiei s-au întâlnit pe stadionul Allianz din Torino.

Primul gol a fost marcat chiar la începutul reprizei secunde. Echipa Italiei a fost condusă înainte de mijlocașul Nicolo Barella.

În minutul 65 al meciului, Domenico Berardi a dublat avantajul italienilor: fotbalistul a transformat un penalty.

Belgienii au reușit să recâștige un singur gol. Autorul acțiunii de marcare a fost mijlocașul Charles de Ketelare.

Astfel, echipa Italiei a câștigat meciul pentru locul trei cu scorul de 2:1.