Sportivii din Belarus au câștigat șase premii la Campionatele de canotaj cu caiac și canoe din Bulgaria

Sportivii din Belarus au câștigat un total de 6 premii la Campionatele Europene de caiac și canotaj din Bulgaria.

În ultima zi a competiției de canoe în doi de la Plovdiv, bielorușii Andrei Bogdanovich și Denis Makhlai au ocupat locul doi la o distanță de două sute de metri, pierzând 0,51 secunde în fața canoșilor ruși Alexander Kovalenko și Ivan Shtyl. Sportivii maghiari Jonathan Hajdu și Adam Fekete au ocupat locul 3 în cursă.

La canoea simplă la distanța de 200 de metri, bielorusa Elena Nozdreva a ocupat locul trei, pierzând în fața rusoaicei Olesya Romasenko (locul 1) și a maghiarului Kincho Takacs (locul 2) din Ungaria. Anterior, împreună cu Kamila Bobr, Elena Nozdreva a câștigat locul doi la o distanță de cinci sute de metri într-o canoe în doi.

În plus, bielorușii Roman Petrushenko și Vitaly Belko au primit medalii de argint la caiacul dublu de 500 de metri, iar Nikita Borikov și Olga Khudenko au obținut și argint la caiacul simplu de 500 de metri.

În ceea ce privește caiacul masculin în patru oameni la o distanță de cinci sute de metri, sportivii noștri (Roman Petrushenko, Dmitry Tretyakov, Nikita Borikov și Vitaly Belko) au luat bronzul.

Astfel, în total, bielorușii au câștigat la Plovdiv 4 medalii de argint și 2 de bronz, intrând în primele cinci ale competiției (după maghiari, germani, ruși și polonezi).