Suedezul Oeberg a câștigat cursa individuală la Campionatele Mondiale de biatlon, cel mai bun dintre bieloruși ocupă locul 46

Pe 12 martie, cursa individuală feminină de la Campionatul Mondial de biatlon de la Östersund s-a încheiat cu victoria biatletei suedeze Hanna Oeberg.

Premiul de argint a revenit reprezentantei Italiei Lisa Vitozzi, care este lider în clasamentul general al campionatului mondial de biatlon.

Sportiva franceză Justine Brezat a câștigat bronzul.

Dintre biatleții din Belarus, cel mai bun rezultat este surorile Kruchinkin, care au ocupat locurile 46, respectiv 50.

Irina Krivko și Dinara Alimbekova nu au reușit să intre în top 50: prima a terminat pe locul 62, a doua – pe locul 85.

Mâine, la Campionatele Mondiale din 2019 de la Östersund, Suedia, va avea loc cursa individuală masculină.