Super-meciul de luni: Manchester United a înfruntat Liverpool

Etapa a treia a unuia dintre cele mai puternice campionate naționale de fotbal de pe planetă – Premier League engleză – s-a încheiat cu un super meci.

Meciul a avut loc luni seara, 22 august. S-au luptat nu numai titanii britanici, ci și ai întregului fotbal european – Manchester United și Liverpool.

Gazdele au câștigat prima victorie în trei runde, marcând două goluri împotriva echipei lui Jurgen Klopp și primind doar unul.

Astfel, scorul final înregistrat pe tabela de marcaj de pe legendarul stadion Manchester Old Trafford este 2:1.

Red Devils au fost primii care au marcat în acest joc – deja în minutul 16, Jadon Sancho, după ce a depășit mai mulți adversari, a marcat un gol foarte spectaculos.

Scorul nu s-a schimbat până la pauză. Și apoi – în minutul 53 – a dublat datorită eforturilor lui Marcus Rashford.

Jucătorii lui Liverpool au reușit să marcheze un singur gol. Mohamed Salah a marcat în minutul 81.

Iar în minutul 86, atacantul star al lui Manchester United, Cristiano Ronaldo, a intrat ca înlocuitor, deși anterior s-a raportat că intenționează să părăsească echipa.

În clasamentul Premier League engleză după acest meci, Manchester United este pe locul 14 cu 3 puncte, iar Liverpool pe locul 16 (2 puncte).