Super senzație la Euro. Austria a învins Olanda și a ocupat locul 1 în grupă. Alte meciuri sunt egale

O super senzație a izbucnit la Campionatul European de Fotbal. În lotul cu vicecampioana mondială și Olanda, Austria modestă a surprins pe toată lumea.

În turul al treilea, această echipă a învins celebra Olanda (3:2) și a ocupat primul loc final.

Într-un meci paralel, francezii au pierdut pașnic în fața polonezilor – 1:1. Pe locul doi se află echipa lui Didier Deschamps.

Echipa condusă de legendarul Ronald Koeman se află pe locul 3. Echipa poloneză este ultima.

Cum a câștigat Austria

În ceea ce privește lupta dintre Austria și Țările de Jos, jocul s-a dovedit a fi foarte luminos, incitant, cu multe șanse de gol și atacuri combinate ascuțite de ambele părți.

Deja în minutul 6 a mai fost un autogol la Euro – Malen. Austria a preluat conducerea. Olanda a câștigat înapoi abia pe 47.

Schmid a adus din nou Austria în avantaj 12 minute mai târziu, dar Depay a egalat din nou în minutul 75.

După 5 minute, austriecii au marcat pentru a treia oară – Marcel Sabitzer. Ulterior, al patrulea a fost trimis adversarilor, dar nu a fost luat în calcul din cauza ofsaidului.

Astfel, după ce a învins Olanda (3:2), Austria a câștigat grupa cu 6 puncte.

Mbappe și Lewandowski și-au spus cuvântul

Locul doi i-a revenit francezilor (5 puncte), care au egalat cu polonezii. Mbappe a marcat pentru tricolor în minutul 59 (a marcat un penalty).

Singurul gol al polonezilor – tot din penalty (și la a doua încercare, de când portarul a epuizat devreme) – a fost marcat de Lewandowski în minutul 79.

Locul trei în grupă – Olanda (4 puncte), 4 – Polonia (1 punct).

Echipele Austriei și Franței au avansat în optimile de finală, Țările de Jos așteaptă rezultatele jocurilor din alte grupe.

Jocuri „zero”.

Unul dintre ei a găzduit și două meciuri ieri, 25 iunie. Ambele s-au încheiat la egalitate fără goluri: Anglia cu Slovenia și Danemarca cu Serbia.

Britanicii au ocupat primul loc cu 5 puncte, danezii și slovenii cu 4 puncte – locurile 2 și 3. Toate aceste echipe au avansat din lot.

Dar Serbia, care a ajuns pe ultimul loc cu 2 puncte, și-a încheiat participarea la turneu.

Ultimele meciuri din faza grupelor

Astăzi, 26 iunie, faza grupelor competiției se încheie cu meciurile din turul 3 din cele două grupe rămase.

Într-una dintre ele, toate cele patru echipe – Ucraina, România, Belgia și Slovacia – au șanse să ajungă în 1/8 de finală. Fiecare are 3 puncte.

Ucrainenii joacă astăzi cu belgienii formidabili, iar slovacii se joacă cu românii imprevizibili.

În final, în Grupa F, debutanții absoluti ai Campionatelor Europene, georgienii, vor concura cu portughezii, care și-au asigurat deja locul I.

Echipele Turciei și Republicii Cehe vor concura într-un meci paralel.

Niciuna dintre echipe, nici măcar Georgia, nu și-a pierdut șansele de a ajunge în playoff. Situația în grupă este următoarea: Portugalia – 6 puncte, Turcia – 3, Cehia și Georgia – câte câte câte câte câte 6 puncte.

Mai devreme s-a cunoscut modul în care a treia rundă a Euro pentru echipele din Grupa B.