Surpriză la Campionatul Mondial de hochei. Cehia a pierdut în fața Letoniei

Recent lansat Campionatul Mondial de hochei continuă în Letonia și Finlanda.

Un rezultat neașteptat s-a întâmplat într-unul dintre jocurile de la Riga, unde gazdele, naționala Letoniei, i-a înfruntat pe 15 mai pe celebrii cehi.

Desigur, putem spune că în ultimii ani Letonia a avut performanțe foarte bune și dă bătălie aproape tuturor giganților.

Dar cehii sunt cehi. Și niciodată în istoria lor letonii nu au sărbătorit o victorie asupra jucătorilor de hochei cehi în timpul regulamentar.

De fapt, acest lucru nu s-a întâmplat după trei perioade în acest joc, dar în prelungiri Letonia a smuls în continuare victoria și a obținut primele două puncte ale turneului.

Întâlnirea dintre rivalele din faza grupelor (care joacă în Grupa B) a avut loc la Riga și s-a încheiat cu scorul de 4:3 în favoarea gazdelor (timpul regulamentar – 3:3).

Letonia a pierdut prima repriză – 0:1, a câștigat a doua cu scorul de 2:1, iar a treia s-a încheiat cu două unități pe tabela de marcaj.

În prelungiri, gazdele au marcat golul victoriei. În formația lor, golurile au fost marcate de Rihards Bukaerts (minutul 23), Martins Dzierkals (24), Oskars Cibulskis (46) și Oskars Batnja (65).

Pentru naționala Cehiei, David Nemecek (9), Dominik Kubalik (30) și Michal Kempny (57) au făcut suturi precise.

După această victorie, prima a turneului, Letonia ocupă locul șase în grupa sa cu 2 puncte.

Cehia are șapte puncte și se află pe locul doi.

Gazdele vor juca următorul meci cu norvegienii (17 mai), iar cehii vor încerca să învingă naționala Slovei pe 18 mai.