Talay a câștigat argintul la Campionatele Europene de atletism

Belarusa Alina Talay a ocupat locul 2 la Campionatele Europene, care au loc la Belgrad.

În cursa decisivă, Talay a reușit să-și parcurgă distanța cu obstacole de 60 de metri în 7,92 secunde.

Totodată, locul 1 a revenit reprezentantei Germaniei, Cindy Rohleder, care a parcurs distanța în 7,88 secunde. Primele trei au fost completate de o altă germană, Paulina Dutkiewicz. Timpul ei de terminare a fost de 7,95 secunde. Este de remarcat faptul că reprezentanții Germaniei au fost principalii concurenți ai bielorusei Alina Talay pentru premii în timpul sezonului atletic de iarnă.

După cursa „de argint”, sportiva a recunoscut că, dacă ar fi câștigat, ar fi fost „istorie”.

„Ce să spun… după astfel de schimbări în viață: schimbare de antrenor, loc de reședință – mă bucur că după 4 luni de muncă am ocupat locul 2. Dacă ar fi câștigat, ar fi fost istorie – de trei ori la rând. Dar unele aspecte mai trebuie să fie finalizate – încă mai lipsesc trei curse la rând”, a spus Federația Belarusa de Atletism, citată de Alina Talai.

Finala de 60 m garduri a fost abandonată de două ori din cauza erorilor de starter.