Tenis. Australian Open. Azarenka a învins-o pe ucraineană și a ajuns în 1/8 de finală

Belarusa Victoria Azarenka evoluează cu succes la unul dintre cele mai prestigioase turnee de tenis din lume.

În 1/16 de finală de la Australian Open, cea de-a 25-a rachetă a planetei a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina, care ocupă locul 17 în clasamentul mondial feminin.

Totodată, sportivul din Belarus, care a condus anterior TOP-ul mondial, a obținut, s-ar putea spune, o victorie ușoară în două seturi – 6:0 și 6:2.

Apropo, Victoria este de două ori câștigătoare a Australian Open. Ea a devenit cea mai bună la acest turneu în 2012 și 2013.

În ceea ce privește lupta cu la fel de celebrul ucrainean, compatriotul nu a avut nevoie de mult timp pentru a câștiga la standardele tenisului – 1 oră și 7 minute.

În optimile de finală, Azarenka va trebui să lupte cu a patra rachetă a lumii, cehoaica Barbora Krejcikova.

Să vă reamintim că mai devreme în actualul Australian Open, belarusa a învins-o pe maghiară Panna Udvardi (locul 98 în clasament) cu scorul de 6:3, 6:1.

Apoi – în 1/32 de finală – a 32-a rachetă mondială, elvețiana Jill Belen Teichmann, a fost învinsă. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6:1, 6:2

O altă belarusă, numărul doi mondial Arina Sabalenka, va încerca să o învingă pe cehoaica Marketa Vondrousova, care se află pe locul 41 în clasamentul mondial, în 1/16 de finală.