Tenis. Belarusa Azarenka a ajuns în 1/8 de finală din Olanda

Jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka și-a început performanța în Olanda cu o victorie.

Acolo, în orașul ‘s-Hertogenbosch, are loc în prezent un turneu WTA-250 cu un fond de premii de 259.000 de dolari.

Reprezentanta Belarusului, aflată în prezent pe locul 19 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, s-a întâlnit cu cea de-a 231-a rachetă din lume, sârboaica Natalia Stevanovic, pe 12 iunie în 1/16 de finală.

Victoria a avut nevoie de două jocuri și exact două ore de joc pentru a câștiga.

Primul set s-a dovedit a fi cel mai dificil pentru Azarenka, unde s-a ajuns la un tie-break, care a mers către fosta primă rachetă a lumii – 7:5 (scor de joc – 7:6).

Iar în setul doi, compatriota și-a învins fără prea mult efort adversara epuizată – 6:2.

În 1/8 de finală, Azarenka o va întâlni pe câștigătoarea confruntării dintre cea de-a 70-a rachetă a planetei, suedezia Rebecca Peterson, și reprezentanta SUA Ashlyn Kruger, care ocupă locul 152 în clasament.

Marți, 13 iunie, o altă belarusă va ajunge în teren – cea de-a 71-a rachetă a planetei Aleksandra Sasnovich. Ea va încerca să o învingă pe italianca Lucrezia Stefanini (111).