Tenis. Belarusa Azarenka a ajuns în runda a 2-a de la Wimbledon

Belarusa Victoria Azarenka a început cu succes la unul dintre cele mai prestigioase turnee de tenis din lume – Wimbledon.

Acum pe locul 20 în clasamentul celor mai buni jucători de tenis de pe planetă, compatriotul s-a impus în primul tur al celei de-a treia competiții de Grand Slam a sezonului.

Ea a învins cea de-a 106-a rachetă a lumii – reprezentantul chinez Yue Yuan. Adevărat, într-o confruntare foarte dificilă – în trei seturi.

Primul joc s-a încheiat în favoarea Victoriei – 6:4. Dar ea a pierdut al doilea – 5:7. Totuși, în setul decisiv a reușit să-și atingă obiectivul (6:4) și să câștige meciul.

Această întâlnire a durat două ore și patruzeci de minute. În runda următoare, Azarenka va juca împotriva argentinenei Nadia Podoroshka (locul 80 în clasament).

O altă belarusă, numărul doi mondial, Aryna Sabalenka, se va lupta cu maghiara Panna Udvardy (82) în primul tur.

La competiție participă și jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich (69 de ani). Adversara ei este cea de-a 105-a rachetă de pe planetă, spaniolă Nuria Parrizas Diaz.

Iar în competiția masculină, belarusul Ilya Ivashko (102) va încerca să-l învingă pe argentinianul Federico Coria (104).