Tenis. Belarusul a câștigat un turneu prestigios în SUA

Jucătoarea de tenis din Belarus Olga Govortsova a câștigat prestigiosul turneu ITF din SUA.

Competiția a avut loc la Nicholasville (Kentucky). Fondul total de premii a fost de 100.000 USD.

În meciul principal al turneului, reprezentanta Belarusului s-a întâlnit cu gazda competiției, americanca Claire Liu.

Govortsova nu a avut nevoie de mult timp și efort pentru a-și învinge adversara. Soarta meciului s-a decis în două jocuri – 6:4, 6:4.

Să adăugăm că o altă belarusă, Alexandra Sasnovich (a 113-a rachetă în lume), va juca un meci important la turneul de categoria Premier (fond de premii – 2,6 milioane de dolari) din Dubai pentru a ajunge pe scena principală a competiției.

Celebra jucătoare de tenis din Belarus se va confrunta cu la fel de celebră româncă Ana Bogdan. Înainte de asta, Alexandra a învins-o pe rusoaica Anna Blinkova (54) cu scorul de 6:1, 6:2.

Prima rachetă a Belarusului Arina Sabalenka (locul 13 în clasamentul WTA) începe în etapa principală a competiției. Luni, 17 februarie, va încerca să o învingă pe grecoaica Maria Sakkari, care ocupă locul 21 în clasamentul mondial.

Și în Europa, belarusul Egor Gerasimov a obținut succes – a ajuns în turul doi de calificare la competiția de la Marsilia (Franța) cu un fond de premii de 691.000 de euro.

Egor, pe locul 71 în clasamentul celor mai buni jucători de tenis de pe planetă, l-a învins pe rusul Evgeni Karlovsky (237).

Meciul s-a dovedit a fi dur. A fost nevoie de trei jocuri pentru a determina câștigătorul – 6:7 (4:7), 6:3, 6:1.

Următorul adversar al lui Gerasimov va fi reprezentantul Finlandei, Emilo Ruusuvuori (poziția 102 în clasament).