Tenis. Belarusul Sasnovich a ajuns în 1/2 de finală a prestigiosului turneu

Un turneu internațional de tenis are loc în orașul francez Limoges. Cu participarea unei femei faimoase din Belarus.

S-a cunoscut recent că Alexandra Sasnovich a ajuns în semifinalele acestor competiții.

În drum spre una dintre etapele decisive ale turneului, reprezentanta Belarusului s-a luptat în sferturile de finală cu elvețianul Gilles Belen Teichmann.

Meciul a avut loc vineri, 20 decembrie. Alexandra Sasnovich a câștigat. Și în două seturi – 6:3, 7:5. Confruntarea a durat 1 oră și 35 de minute.

În continuare, în drum spre meciul principal al turneului, Alexandra va trebui să o întâlnească pe câștigătoarea perechii Gretje Minnen (Belgia)/Lyudmila Samsonova (Rusia).

Să adăugăm că în primul tur bielorusul a învins-o pe jucătoarea bulgară de tenis Isabella Shinikova (6:1; 6:2). Apoi, într-o luptă foarte încăpățânată, rusoaica Anna Blinkova a fost devansată (3:6, 6:1, 7:5).

Turneul de tenis de la Limoges se încheie duminica viitoare, 22 decembrie.