Tenis. Belarusul Sasnovich a ajuns în finala turneului de calificare de la Cincinnati

Jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich și-a început performanța la prestigiosul turneu din orașul american Cincinnati (Ohio) cu o victorie.

Apropo, fondul de premii pentru aceste competiții din categoria WTA 1000 este de 2.788.468 USD.

Compatriotul, aflat în prezent pe locul 76 în clasamentul mondial al celor mai buni jucători de tenis, a obținut succes în primul tur de calificare.

A învins-o pe adversara sa română Ana Bogdan (pe locul 59) în trei jocuri: 6:3, 2:6 și 6:1. Jocul a durat 2 ore și 6 minute.

Belarusul va trebui să lupte cu cea de-a 47-a rachetă a lumii, americanca Alicia Parks, pentru a ajunge la tabloul principal al competiției.

Să adăugăm că alți doi reprezentanți ai Belarusului – Arina Sabalenka și Victoria Azarenka – sunt așteptați să concerteze la Cincinnati.

Anul trecut, acest turneu a fost câștigat de franțuzoaica Caroline Garcia, iar în 2013 și 2020 câștigătoarea a fost fosta numărul unu mondial Victoria Azarenka.