Tenis. Belarusul Sasnovich a jucat în optimile de finală ale turneului din China

Unul dintre bielorușii care concurează la prestigiosul turneu internațional de tenis din orașul chinez Shenzhen, din păcate, părăsește competiția.

Vorbim despre cea de-a 69-a rachetă a lumii Aleksandra Sasnovich. Astăzi, 8 ianuarie, a ținut o întâlnire de 1/8 de finală.

Adversarul belarusului a fost gazda turneului, Wang Qiang, care ocupă locul 28 în clasamentul mondial.

Confruntarea s-a dovedit a fi foarte încăpățânată. A fost nevoie de trei seturi și două ore și treisprezece minute pentru a determina câștigătorul.

Drept urmare, sportivul chinez a sărbătorit victoria cu scorul de 6:4, 0:6, 7:6 (7:5). În consecință, ea a ajuns în sferturile de finală.

Următoarea adversară a chinezoaicei va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova, aflată în prezent pe locul 34 în clasamentul mondial.

Să vă reamintim că pentru Alexandra Sasnovich meciul de 1/8 de finală a fost al doilea din turneu. În meciul de deschidere, belarusa a învins-o pe germanca Anna-Lena Friedsam (poziția 141 în clasament) cu scorul de 6:2, 6:3.

Cea mai bună jucătoare de tenis a Belarusului Arina Sabalenka la dublu, alături de belgiana Elise Mertens, vor juca împotriva româncei Monica Niculescu și japonezului Misaki Doi în sferturi.

Să adăugăm că fondul total de premii al turneului de la Shenzhen este de 650.000 USD. Concursul se încheie sâmbătă, 11 ianuarie.