Tenis. Belarusul Sasnovich părăsește Australian Open

Jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich, pe locul 38 în clasamentul mondial, și-a completat participarea la simplu feminin de la Australian Open.

Compatriotul nu a reușit să ajungă în 1/16 de finală ale competiției, pierzând în 1/32 la a treia rachetă mondială în fața americancei Jessica Pegula.

În primul joc, belarusa a pierdut cu scorul de 2:6, dar setul al doilea ar fi putut foarte bine să fie în favoarea ei, dar a pierdut în tiebreak – 5:7 (game – 6:7).

Încă două bieloruze sunt reprezentate la Australian Open de la Melbourne – Aryna Sabalenka și Victoria Azarenka. Ambii au obținut victorii în primul tur.

Dintre bărbați, Belarus a fost reprezentat la turneu de Ilya Ivashko. Fără succes, a pierdut în fața jucătorului de tenis din Țările de Jos Botik van de Zandshulp.

Să adăugăm că anul acesta Australian Open a început pe 16 ianuarie și se va încheia pe 29 ianuarie.

Fondul de premii pentru primul turneu de Grand Slam al sezonului este de peste 51 de milioane de dolari.

Câștigătorii competițiilor atât pentru bărbați, cât și pentru femei vor fi recompensați cu un premiu în bani de 2 milioane de dolari.