Tenis. Bratislava. Doi belaruși s-au luptat în sferturile de finală

La Bratislava are loc prestigiosul turneu de tenis Challenger. Doi bieloruși s-au întâlnit în sferturi.

Meciul dintre Egor Gerasimov (locul 100 în clasamentul mondial) și cea de-a 143-a rachetă de pe planeta Ilya Ivashko s-a dovedit a fi foarte încăpățânat.

Până la urmă, Egor a câștigat. În consecință, va continua să lupte în semifinale.

În ceea ce privește confruntarea din Belarus, caracterul acesteia este evidențiat de faptul că primul set a durat aproape o oră.

Gerasimov a câștigat primul joc cu scorul de 7:5. Al doilea i-a revenit lui Ivashko – 6:3 în favoarea lui.

În setul decisiv, averea i-a zâmbit lui Egor Gerasimov – 6:4. În total, meciul „Belorus” a durat 2 ore și 20 de minute.

Sâmbătă, 9 noiembrie, Egor va încerca să-l învingă în semifinale pe tenismenul austriac Dennis Novak, care se află pe locul 126 în clasamentul mondial.

Într-o altă confruntare din etapa 1/2 de finală, se vor întâlni Zdenek Kolar (Cehia) și Damir Dzumhur (Bosnia și Herțegovina).

Meciul final al turneului va avea loc la Bratislava duminică, 10 noiembrie.