Tenis. Cincinnati. Belarusul se va lupta cu prima rachetă a lumii

Jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich a întrerupt o serie lungă de eșecuri. A început cu succes la turneul de categoria Premier de la Cincinnati (Ohio, SUA).

Reprezentanta Belarusului, aflată în prezent pe locul 47 în clasamentul mondial, a concurat cu australianca Astra Sharma (locul 99) în 1/32 de finală ale competiției, al cărei fond de premii este de 2,9 milioane de dolari.

Alexandra a câștigat. Adevărat, pentru asta a fost nevoie să se joace trei seturi, pentru că după un joc încrezător în primul (6:1), belarusul a pierdut în următorul (4:6).

Jocul decisiv s-a încheiat cu scorul de 6:1 în favoarea lui Sasnovich. Meciul a durat 1 oră și 40 de minute.

În 1/16 de finală, adversara belarusului va fi numărul unu mondial, japoneza Naomi Osaka.

Să adăugăm că la acest turneu va juca și a 9-a rachetă a lumii, Aryna Sabalenka. În primul tur va trebui să lupte cu reprezentanta Croației Petra Martic (21).

A doua zi, 13 august, va intra în judecată Victoria Azarenka (40 de ani). Ea va încerca să o învingă pe tenismenul elvețian Belinda Bencic (12).

La dublu, Lidia Morozova și Katarina Srebotnik din Slovenia vor juca împotriva australiancei Monika Adamczak și americancei Caitlin Christian.