Tenis. Franţa. Sabalenka a jucat în semifinale

Belarusa Aryna Sabalenka, clasată pe locul 11 ​​în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din lume, a luptat pentru a ajunge în finală la turneul de la Strasbourg.

În semifinalele competiției cu un fond de premii de 250.000 de dolari, Sabalenka s-a întâlnit cu ucraineana Dayana Yastremska (poziția 42 în clasament).

Arina a pierdut în două seturi – 4:6, 4:6. Lupta a durat 1 oră și 25 de minute. Belarusul a făcut 5 ași, 1 break și a făcut dublă greșeală de 9 ori.

Mai devreme, la același turneu, belarusul l-a învins pe chinezul Zhu Lin. Apoi, în 1/8 de finală a învins-o pe germanca Laura Siegemund, iar în sferturi s-a dovedit a fi mai puternică decât jucătoarea de tenis portoricană Monica Puig.

Să adăugăm că pe 26 mai fetele vor începe într-unul dintre cele mai prestigioase turnee de Grand Slam – Roland Garros. Arina Sabalenka se va lupta cu reprezentanta Slovaciei Dominika Cibulkova în primul tur.