Tenis. Italia. Belarusul Gerasimov a ajuns în sferturile de finală

Belarusul Egor Gerasimov concurează cu succes la turneul de tenis Challenger de la Recanati (Italia).

În optimile de finală ale turneului, a învins gazda competiției.

Adevărat, în meciul cu italianul Andrea Vavassori (numărul mondial 338), a fost nevoie de al treilea set pentru a determina câștigătoarea.

Belarusul a câștigat primul joc – 6:1. În a doua a pierdut în fața adversarului său cu scorul de 3:6.

În setul decisiv, Gerasimov, aflat în prezent pe locul 167 în lume, și-a învins adversarul cu 6:3.

Vineri, 5 iulie, Egor se va întâlni în sferturi de finală cu reprezentantul Franței, Kenny de Schepper.

Să adăugăm că la acest turneu a participat un alt tenismen din Belarus, Ilya Ivashko (fondul de premii este de 46.600 de euro). Din păcate, la startul competiției a pierdut în fața italianului Matteo Viola.