Tenis. S-a cunoscut împotriva cui va juca naționala Belarusului în etapa finală a Fed Cup

Belarusii și-au recunoscut rivalii din faza grupelor din etapa finală a Cupei Federației de tenis.

Echipa Belarusului va juca în Grupa B cu echipele Australiei și Belgiei.

Acest lucru a fost raportat pe pagina oficială a turneului de pe rețeaua de socializare.

Extragerea a avut loc ieri, 11 februarie, la Muzeul de Arte Plastice din Ungaria.

Au devenit cunoscute și compozițiile celorlalte trei grupuri.

Grupa A va cuprinde echipele feminine ale Franței, Rusiei și Ungariei.

Participanții în Grupa C au inclus jucători de tenis din SUA, Spania și Slovacia.

Grupa D va cuprinde reprezentanți din Republica Cehă, Germania și Elveția.

Etapa finală a Cupei Federației de Tenis va avea loc în perioada 14 aprilie – 19 aprilie 2020. Turneul va fi găzduit de Ungaria.

Echipa feminină a Belarusului a ajuns în etapa finală a competiției după ce a câștigat faza de calificare în fața Olandei. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:2 în favoarea bielorușilor.

Anul trecut, echipa belarusă a ajuns în semifinalele turneului, unde a pierdut în fața jucătorilor de tenis din Australia cu scorul de 2:3.

Cea mai bună performanță a bielorușilor în acest moment este ajungerea în finala Fed Cup 2017.

Fotografie: Pixabay/Twitter