Tenis. Sabalenka s-a luptat cu un rus la Toronto și a surprins pe toată lumea

Cea de-a noua rachetă a lumii, Aryna Sabalenka, a debutat în prestigiosul turneu de tenis de categoria Premier din Toronto, Canada. Fondul de premii al competiției este de 2,83 milioane USD.

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus s-a opus rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, care ocupă locul 44 în clasamentul planetar. În mod neașteptat, Arina a pierdut.

Să observăm că meciul a început destul de bine pentru belarusă – primul joc a fost al ei – 6:3. Cu toate acestea, ea a pierdut în următoarele două – 3:6 și 5:7.

Confruntarea bielorusă-rusă a durat 2 ore și 11 minute. Pavlyuchenkova merge mai departe.

Reprezentarea belarusă la turneu a fost redusă la 1 persoană. Doar Victoria Azarenka a rămas la simplu.

Miercuri, 7 august, va juca împotriva ucrainenei Dayana Yastremska. Să sperăm că are succes.