Toți semifinaliștii Ligii Europa au fost stabiliți

Toți participanții la semifinalele Europa League au fost stabiliți.

Joi au avut loc meciurile retur din 1/4 de finală ale Ligii Europa, în urma cărora Manchester United, Lyon, Ajax și Celta au câștigat un bilet pentru etapa următoare.

Lyon a ajuns în 1/2 de finală, învingând turcul Besiktas. Timpul principal al ambelor întâlniri s-a încheiat cu același scor 2:1, dar în favoarea unor echipe diferite. În acest sens, a fost stabilit un timp suplimentar, care, de asemenea, nu a dezvăluit cuplul triumfător. Câștigătorul a fost stabilit la loviturile de departajare – 6:7 în favoarea lui Lyon.

Clubul spaniol Celta a jucat un egal 1:1 cu belgianul Genk. Spaniolii au câștigat primul meci cu scorul de 3:2. Astfel, pe baza sumei celor două meciuri, urmează Celta.

Timpul regulamentar a două meciuri dintre Manchester United și Anderlecht s-a încheiat cu același scor – 1:1. În timpul prelungirilor celei de-a doua întâlniri, Red Devils au reușit să înscrie un gol și și-au asigurat astfel un bilet pentru semifinale.

În perechea germanului Schalke 04 și olandezului Ajax, câștigătorii au fost în cele din urmă jucătorii acestui din urmă club, care, jucând în minoritate, au reușit să marcheze două goluri în prelungirile returului și să treacă în etapa următoare cu un scor total de 4:3.

Tragerea la sorți pentru perechile semifinale ale Ligii Campionilor și Ligii Europa va avea loc pe 21 aprilie.