Trei jucătoare de tenis din Belarus au câștigat la startul Roland Garros

Duminică, 30 mai, a început în Franța Roland Garros, unul dintre cele mai prestigioase patru turnee de tenis.

Trei jucătoare de tenis din Belarus au câștigat meciurile din primul tur la simplu feminin, relatează surse de pe internet.

Astfel, Arina Sabalenka, Victoria Azarenka și Alexandra Sasnovich vor juca în 1/32 de finală.

Singura atletă din Belarus care nu a reușit să treacă de prima rundă a actualului Open al Franței a fost Olga Govortsova.

Meciul Sabalenka – Konyukh

Aryna Sabalenka, aflată în prezent pe locul patru în clasamentul WTA, a luptat cu cea de-a 144-a rachetă a lumii, croata Ana Konyuch.

Drept urmare, reprezentanta Belarusului a câștigat cu scorul de 6:4, 6:3.

Meci Sasnovich – Parry

Alexandra Sasnovich, care este a 50-a rachetă de pe planetă, a jucat alături de franțuzoaica Diane Parry.

Adversarul tenismenei din Belarus ocupă locul 291 în clasamentul feminin de tenis.

Sasnovich a câștigat cu scorul de 6:3, 3:6, 6:3.

În 1/32 de finală, belarusa se va lupta cu compatriota sa Aryna Sabalenka.

Meciul Azarenka – Kuznetsova

Intitulată Victoria Azarenka s-a întâlnit cu rusoaica Svetlana Kuznetsova. Ambii tenismeni sunt de două ori campioni de Grand Slam la simplu.

Belarusul a câștigat cu scorul de 6:4, 2:6, 6:3. În turul doi va juca cu daneza Clara Tauson.