Triumful Spaniei și Portugaliei. Cum a început noua etapă a fotbalului Ligii Națiunilor

Joi, 9 iunie, a început turul al treilea al UEFA Nations League.

Astfel de giganți ai fotbalului precum Portugalia și Spania și-au jucat meciurile.

Echipa portugheză a învins echipa cehă. Dar spaniolii au învins echipa elvețiană.

Potrivit unor surse online, succesul i-a permis portughezilor să se afle pe primul loc în grupa a doua a Ligii A. Naționala Spaniei a urcat pe locul doi.

Meci Spania – Elveția

Meciul a avut loc ieri pe Stade de Geneve din Elveția.

Singurul gol a fost marcat în prima repriză a meciului. În minutul 13 al meciului, atacantul spaniol Pablo Sarabia a marcat.

Astfel, Spania a câștigat împotriva Elveției cu un scor minim de 1:0.

Meci Portugalia – Cehia

Meciul a avut loc pe stadionul José Alvalade din Lisabona.

Scorul a fost deschis în minutul 33 al meciului. Golul a fost marcat de fundașul portughez João Cancelo.

5 minute mai târziu, mijlocașul Gonçalo Guedes a dublat avantajul portughez.

Scorul final în meciul Portugalia – Cehia este 2:0 în favoarea echipei din Peninsula Iberică.

Alte meciuri

Joi, în turul al treilea al Ligii Națiunilor de fotbal, două echipe au reușit să-și învingă rivalii.

Grecia a învins echipa Ciprului cu scorul de 3:0. Echipa Georgiei a învins Macedonia de Nord cu un rezultat similar.

Fotbaliștii din Kosovo au câștigat împotriva Irlandei de Nord cu scorul de 3:2. Estonienii au învins-o pe malteză – 2:1.

Echipa sârbească a câștigat cu un scor minim împotriva echipei Suediei. Iar meciul dintre norvegieni și sloveni s-a încheiat la egalitate fără goluri.