„Tsmoki-Minsk” a câștigat prima lor victorie în VTB United League, învingându-l pe „Kalev” în deplasare

Pe 2 decembrie, clubul de baschet Tsmoki-Minsk a câștigat prima sa victorie în Liga VTB United.

Această victorie a fost precedată de șapte înfrângeri la rând.

Astăzi, la Tallinn, „dragonii” au câștigat împotriva estoniei „Kalev” cu un scor de 84:79.

Startul meciului nu a fost foarte reușit pentru formația din Minsk: în primul sfert au pierdut 4 puncte.

Dar „dragonii” au jucat al doilea joc pur și simplu genial – 20:7. După o pauză lungă, norocul s-a schimbat pentru oaspeți (20:27), dar în ultimul sfert au fost din nou mai buni (24:21) și în cele din urmă au învins adversarul cu 5 puncte.

Clubul capitalei va juca următorul meci la turneul „bancă” pe 15 decembrie, în vizită la echipa poloneză „Zielona Gora”.