Turneu de calificare la Cupa Mondială FIFA. Cum au jucat echipele naționale ale Belarusului și Rusiei

Luni, 11 octombrie, au avut loc 11 meciuri în cadrul turneului de calificare la Cupa Mondială FIFA 2022 din Qatar.

Echipele naționale ale Belarusului și Rusiei și-au jucat meciurile.

Cehii au devenit rivalii fotbaliştilor din Belarus. Rezultatul este o înfrângere pentru Belarus cu scorul de 0:2.

Dar rușii au reușit să câștige. Echipa rusă a câștigat împotriva Sloveniei cu scorul de 2:1.

Meciul Belarus – Cehia

Întâlnirea a avut loc pe stadionul „Central” din Kazan. Scorul a fost deschis în minutul 22 al meciului. Atacantul naționalei Cehe Patrik Schick a marcat.

Jucătorii cehi și-au întărit avantajul în minutul 65 al meciului. Autorul celui de-al doilea gol a fost atacantul Adam Glozek.

Belarusii nu au reușit să marcheze niciun gol. După o nouă înfrângere, echipa noastră este pe ultimul loc în Grupa E.

Naționala Belarusului are doar șanse teoretice să câștige dreptul de a participa la play-off.

Meci Rusia – Slovenia

Locul jocului a fost stadionul sloven „Ludski”. Toate golurile au fost marcate în prima repriză.

Deja în minutul 32 al meciului, rușii conduceau cu 2:0 datorită acțiunilor eficiente ale lui Igor Diveev și Georgy Dzhikia.

Slovenii au retras un gol în minutul 40. Mijlocașul Josip Ilicic a redus diferența în scor. Naționala Slovei nu a avut însă suficient pentru mai mult.

Victoria a permis echipei ruse să conducă Grupa H cu 19 puncte. Locul doi este ocupat de echipa croată cu 17 puncte.

Rușii au toate șansele să ajungă direct la Cupa Mondială: fără a participa la play-off.