Turneul final WTA. Jucătoarea de tenis din Belarus Sabalenka a început cu o victorie

Turneul final al Asociației Femeilor de Tenis (WTA) are loc zilele acestea în stațiunea mexicană Cancun.

La ea participă și prima rachetă din lume, bielorusa Arina Sabalenka.

Compatriota a început cu mare succes în aceste competiții, obținând victoria în primul ei meci.

Distrugere

În cadrul grupului „Bakalar”, Arina s-a întâlnit cu reprezentanta Greciei, Maria Sakkari, care în prezent ocupă locul 9 în clasamentul mondial.

Sabalenka nu numai că a câștigat, ci și-a zdrobit absolut adversara, oferindu-i un singur joc în întregul meci. Scorul final este 6:0 și 6:1.

În turul doi al etapei preliminare, belarusa va încerca să o învingă pe a cincea rachetă a lumii, americanca Jessica Pegula.

Aceasta din urmă în meciul de deschidere a învins-o pe tenismena din Kazahstan Elena Rybakina (poziţia a 4-a în clasament) – 7:5 şi 6:2.

Cine mai joacă

În primul tur al lotului Chetumal, jucătoarea poloneză Iga Swiatek (locul 2 în clasament) se va întâlni cu a șasea rachetă a planetei, cehoaica Marketa Vondrousova.

În aceeași grupă, americanca Cori Gauff (locul 3) va concura cu tunisianul Ouns Jabir (locul 7).

Meciurile din turul preliminar se vor încheia pe 3 noiembrie. Primii doi tenismeni din fiecare grupă vor trece în semifinale, finala fiind programată pentru 5 noiembrie.

De menționat că anul acesta fondul total de premii al acestor competiții a stabilit un record în întreaga istorie a exploatației lor – 9 milioane de dolari.

Cum s-au comportat bielorușii înainte

Anul trecut, Aryna Sabalenka a ajuns în finala turneului final WTA, în care a pierdut în fața franțuzoaicei Caroline Garcia.

Și în 2011, belarusa Victoria Azarenka a jucat în finală – a pierdut în fața cehiei Petra Kvitova.

La dublu în aceste competiții, bielorusa Natalya Zvereva a devenit câștigătoare de trei ori.