UEFA Europa League. Șahtiarul a pierdut foarte mult în fața Torino

Cluburile din Belarus au jucat primele meciuri din turul trei preliminar al UEFA Europa League.

Șahtiorul Soligorsk se luptă cu italianul Torino în turul trei de calificare din Europa League pentru accesul în turul playoff-ului. Inamicul este foarte serios. Deci, sezonul trecut clubul a terminat pe locul 7 în Serie A.

Primul meci a avut loc pe terenul de la Torino și din primele minute lucrurile nu au mers bine pentru Pitmen. Așadar, în minutul 2 Andrea Belotti a marcat, iar a doua minge a zburat în poarta belarusă în minutul 15. Armando Izzo a marcat golul.

În prima repriză, spectatorii nu au mai văzut goluri, dar spre final jucătorii Șahtiului au avut o ocazie excelentă de a marca. Jucătorii din Belarus au făcut o combinație frumoasă, învingându-i pe aproape toți jucătorii de la Torino, dar Rybak a șutat sus de la câțiva metri deasupra porții.

În a doua repriză, lucrurile s-au înrăutățit și pentru Shakhtar. În minutul 63, Belotti a marcat al treilea gol din penalty, iar în final De Silvestri și Bonifazi au marcat câte o dată. Scorul final al meciului este 5:0 în favoarea lui Torino.

Meciul retur va avea loc pe 15 august pe stadionul Dinamo din Minsk. Câștigătorul perechii va juca împotriva armeanului Pyunik sau a englezului Wolverhampton în turul playoff-ului.

Anterior, sa raportat că bosniacul Sarajevo a avut un scor 1:2.