Ultima semifinalistă a Cupei Spaniei a fost stabilită în meciul Atlético – Sevilla

Cupa Spaniei, extrem de interesantă din acest sezon, se apropie treptat de punctul culminant.

Aseară a fost stabilit ultimul participant la etapa semifinală a turneului.

Acest lucru s-a întâmplat ca urmare a confruntării de la Madrid dintre Atlético local și clubul de fotbal Sevilla.

Meci atmosferic

Victoria a fost obținută de echipa lui Diego Simeone, care, în stilul său obișnuit în timpul jocului, s-a apropiat de tribune și și-a ridicat mâinile spre ei, solicitând astfel un sprijin mai activ pentru echipă.

Și a ajutat! Stadionul de mii de oameni și-a ajutat cu putere și voioși favoriții să lupte cu oaspeții.

Și aceia, de altfel, au fost susținuți și de mulți fani veniți din Sevilla.

În general, meciul s-a dovedit a fi foarte atmosferic, tensionat și extrem de interesant. Deși cu un singur gol marcat.

Golul care a adus Atlético în semifinale a fost marcat de Memphis Depay. A lovit poarta adversarului în minutul 79.

Penalty ratat

Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul 1:0. Probabil, victoria „saltelelor” a fost corectă, întrucât aceștia au avut un avantaj de joc în timpul întâlnirii.

Totodată, Sevilla, alături de starul său Sergio Ramos, cândva jucător de la Real Madrid, a arătat că poate apăra cu brio.

Dar, după cum se spune, norocoși sunt cei care au noroc, și anume cei mai puternici. În acest meci, a fost Atlético Madrid.

Și este de remarcat și faptul că în minutul 26, atacantul francez al gazdelor, Antoine Griezmann, a ratat un penalty.

Să vă reamintim că, pe baza rezultatelor meciurilor rămase din sferturile de finală, Real Sociedad, Mallorca și Athletic Bilbao au ajuns în semifinale, învingând Barça.

Am raportat anterior cum giganții catalani basci au eliminat Barcelona din Cupă.